Ga naar de inhoud van deze pagina Ga naar het zoeken Ga naar het menu
Vorige pagina

Presidium

maandag 7 april 2025

18:00 - 19:00
Locatie

Fractiekamer DS

Voorzitter
Yolanda Hoogtanders (burgemeester)
Toelichting

De agendapunten op onderstaande agenda komen van burgemeester en griffier. Hebben de fractievoorzitters ook nog agendapunten voor het Presidium, geef dat dan s.v.p. door aan de griffier.

Agenda documenten

Agendapunten

  1. 1
    Opening
  2. 2
    Mededelingen
  3. 3

    Voorstel: agenda vaststellen

  4. 4

    Voorstel: verslag van de vorige vergadering (20 maart 2025) vaststellen.

  5. 5

    Voorstel: terugblikken op het verloop van informatiebijeenkomsten, commissies en raad. Evt. bijzonderheden en aandachtspunten bespreken.


    Suggesties griffier:
    Raad 20 maart:
    - Reactie college op motie. Werd ontraden omdat het een landelijke kwestie zou zijn. Vervolgens toch een uitvoerige reactie.
    - Er werd herhaaldelijk buiten de microfoon gesproken. Ook aan de collegetafel. Het was onrustig in de zaal.
    - Motie vreemd: discussie ging over hoeveel termijnen. Werd gesteld dat in het reglement zou staan behandeling in één termijn. Staat er niet in. Wat staat er wel? In reglement artikel 24 Aantal spreektermijnen: De beraadslaging over een onderwerp of voorstel geschiedt in ten hoogste twee termijnen, tenzij de raad anders beslist. Er zijn geen specifieke bepalingen inzake moties vreemd aan de orde van de dag. Er is gekeken naar een aantal eerder behandelde moties vreemd aan de orde van de dag. De praktijk is dat ze doorgaans in één termijn worden behandeld. Onduidelijk is of hierover in het verleden afspraken zijn gemaakt.
    - Stemuitslag goed mededelen. 
    - Stemverklaringen tijdig doen.
    - Aantal woordvoerders per agendapunt. Bij de kaderbrief VRLN had de LVR meerdere woordvoerders. Hierover is niets geregeld. Zou ook niet 'dichtgeregeld' moeten worden, raadsleden hebben immers altijd het recht om het woord te voeren, mits passend binnen de regels. Vraag is wel of het wenselijk is om met meerdere woordvoerders te werken.

  6. 6

    Voorstel: behandelwijze ingekomen stukken vaststellen en bijzonderheden raad bespreken.

  7. 7

    Voorstel: de overige vragen openbaar publiceren.


    We ontvingen van De Limburger de volgende vraag: De overige vragen die raadsleden stellen aan het college van B en W zijn niet te vinden in iBabs. Die zijn toch gewoon openbaar lijkt me. Waarom kan ik die niet zien? Ik wil ze graag zien inclusief de antwoorden. 


    Advies griffier
    De categorie overige vragen is niet gereglementeerd. In de praktijk zijn de vragen een mix van bestuurlijke vragen en ambtelijke bijstand (de feitelijke informatie). Overige vragen worden onder verantwoordelijkheid van het college beantwoord. Het is daarmee een bestuurlijk instrument in de relatie tussen raad en college/burgemeester. Grondslag voor de informatie zijn de passieve inlichtingenplicht en het recht op het stellen van vragen zoals opgenomen in de Gemeentewet.
    Bij openbaar bestuur past het uitgangspunt van 'openbaar, tenzij'. Voor het tenzij zijn in dit geval geen steekhoudende argumenten. Voor inwoners (en ook de pers) is het belangrijk dat besluitvormingsprocessen goed te volgen zijn. Toegang tot informatie is daarbij een belangrijk aspect. Daarom wordt geadviseerd de vragen openbaar te ontsluiten via de website. Dit vraagt om extra aandacht voor onderwerp, vraagstelling en beantwoording.

  8. 8

    Voorstel: stoppen met het aanbieden aan stukken op papier, dit m.u.v. van de begroting en jaarstukken.


    De raad werkt papierloos, digitaal. Daartoe worden aan de raads- en commissieleden een iPad in bruikleen verstrekt. Er wordt gebruikgemaakt van iBabs waarin vrijwel alle informatie is te vinden. Toch worden er in Roermond nog de nodige stukken op papier verstrekt. Die zijn onder te verdelen in drie categorieën:
    1. Begroting en jaarstukken. 
    2. 'Abonnees' op raads- en commissiestukken. Het gaat dan om de agenda's en de voorstellen.
    3. Het op verzoek printen van stukken.


    Het op papier verstrekken van stukken past niet bij het papierloos werken. Voorgesteld wordt om om m.u.v. categorie 1 te stoppen met het verstrekken van stukken op papier.

  9. 9
    Rondvraag
  10. 10
    Sluiting